26. 5. Filip

Zítra: Valdemar

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25
Loštický tvarůžek
Kacení Máje Kunčina
Kácení Máje Bezděčí
Arkády dětem
26
27 28 29 30 31 1
Kácení Máje
Velký dětský den
Pohádkový les Dzbel
2
Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Spolky > Český červený kříž - místní skupina

Český červený kříž - Místní skupina

První zmínka o Československém červeném kříži ve Vranové Lhotě je v novodobých kronikách z roku  1963. Tehdy měl místní ČSČK 60 členů, předsedou byl pan Jan Dokoupil z Vranové.

Náplň činnosti tehdejší místní skupiny byla velmi rozmanitá: zdravotní přednášky pro občany, zdravotnická školení, propagace dárcovství krve - získávání  čestných dárců (kdo by si ještě nevzpomněl na tradiční společné zájezdy do transfúzní stanice do Svitav…), péče o veřejnou zeleň (zejména kolem pomníku padlých ve světových válkách), sběr a sušení  léčivých bylin, starého papíru a textilu. Nelze neuvést ani sousedské návštěvy starých, osamělých a nemohoucích občanů, ošetřování drobných poranění,  zdravotní hlídky na různých sportovních akcích (lhotské motokrosové závody v 80. létech, volejbalové turnaje apod.) i zvyšování odbornosti vybraných členek při školení dobrovolných sester ve zdravotnických zařízeních.

Změny po roce 1989 přinesly nejen rozdělení Československa,  ale umožnily ČSČK  návrat k nezávislosti a samostatnosti; posléze, po rozdělení Československa,  také změnu názvu na Český červený kříž. V místní organizace dochází postupem času samozřejmě také ke generační obměně členstva,  je však patrná snaha udržet  činnost skupiny i nadále  a podílet se na  tak ne veřejném životě v obci.

V současné době má Místní skupina ČČK 40 členů, především žen, navazuje na minulé činnosti, byť  už  ne ve všech aktivitách jako dříve. Není již bohužel možné  školení dobrovolných sester a nedochází už ani ke sběru léčivých bylin. Lékárnická výroba o ně nemá zájem, používá produkty z pěstíren. Organizace pomáhá při realizaci kulturních pořadů v obci,  tak jako dříve vykonává zdravotní hlídky při sportovních akcích, pořádá zdravotní přednášky pro občany.  Zmínit musíme také její charitatitvní činnost: příspěvky do sbírek při živelných neštěstích a každoroční humanitární sbírku pro Diakonii Broumov.

V r. 2010 uspořádala poprvé po mnoha letech posezení pro ženy u příležitosti MDŽ. V úzké spolupráci se ZŠ a MŠ již několik let pořádá na konci srpna pro děti soutěžní odpoledne nazvané Loučení s prázdninami. Přispívá drobnou částkou na uspořádání vánoční besídky i na nákup pomůcek pro keramický kroužek. Děti se pak odměňují  členům svým kulturním vystoupením, či drobnými výrobky na památku.

Místní skupina ČČK Vranová Lhota patří pod ČČK - Oblastní spolek Svitavy.

Text: MS ČČK - M. Holoubková

Redakční úprava: M. Pužík

29.3.2011